zawód przyszłości

Zawody przyszłości!

nowa ropa

Nowa ropa!

REKLAMA

Porady / Wzory - Jak napisać nowoczesne CV 2023


być kreatywnym szukać inspiracji


Na portalach internetowych nie brakuje szablonów CV które przydałoby się trochę odświeżyć dostosować do nowych obowiązujących standardów. Badania wskazują że statystyczny rekruter na zapoznanie się z CV poświęca około 8 sekund. Ta chwila (osiem sekund) musi być w pełni wykorzystana na Twoją korzyść. Aby tak się stało, dokument musi być czytelny, pozbawiony nieistotnych informacji, a mocne strony i najważniejsze atuty kandydata powinny być umiejętnie wyeksponowane.


Nowoczesne CV - wskazówki:

1 Nie wpisujemy na górze dokumentu nagłówka: "Curriculum Vitae", jest to zbędna informacja dla rekrutra który doskonale wie z jakim dokumentem ma do czynienia.

2 W górnej części aplikacji powinny znaleźć się dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, dane kontaktowe oraz wiek kandydata (data urodzenia).

3 W danych kontaktowych możemy ograniczyć się do numeru telefonu i adresu skrzynki pocztowej e-mail (zwróć uwagę na formę adresu, idealny adres powinien mieć formę: imie.nazwisko@poczta.pl), dodatkowo możemy zamieścić link do naszego profilu na Linkedin (o ile taki profil posiadamy i rzetelnie go aktualizujemy, dobrze jeżeli na Linkedin posiadamy rekomendacje od współpracowników i udzielamy się w merytorycznych dyskusjach w branżowej grupie).

4 Fotografia, brak zdjęcia to dużo mniejsze szanse kandydata na przejście do kolejnego etapu rekrutacji, najlepiej jak fotografia ma formę biznesową (warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i skorzystać z usług fotografa).

5 Watro dodać na samej górze CV sekcję "O mnie" lub "Cel zawodowy" lub "Podsumowanie". Np. w rubryce "O mnie" w kilku zdaniach (trzy, cztery linie) możemy napisać jaki zwód wykonujemy, jakie mamy doświadczenie, w jakim kierunku chcemy się rozwijać zawodowo, co nas motywuje w pracy, podczas pisania o sobie używaj słów kluczy.

6 Pod informacją "O mnie" wpisujemy najważniejszą w CV sekcję "Doświadczenie zawodowe", według obecnych reguł najbardziej kluczowe jest doświadczenie, kolejno potem edukacja.

Doświadczenie zawodowe zamieszczamy w odwróconym porządku chronologicznym (na samej górze ostatnio wykonywana praca), doświadczenie oznaczamy datami w formacie miesiąc/rok - miesiąc/rok, przykład: 03/2016 - 02/2019, wprowadzamy nazwę firmy, stanowisko oraz szczegółowo opisujemy zakres wykonywanych obowiązków.

7 Edukacja, jeżeli jesteśmy absolwentem uczelni wyższej, zamieszczamy tylko informację o ukończeniu studiów, wpisujemy: ramy czasowe, nazwę uczelni, kierunek studiów, dla kandydatów z małym doświadczeniem zawodowym zaleca się wpisanie tematu pracy inżynierskiej lub magisterskiej.

8 Języki obce, poziom znajomości języków obcych (np. angielski, niemiecki, chiński / mandaryński itd.) określamy używając Skali Rady Europy, poziom znajomości języków wyrażony tą skalą będzie zrozumiały dla wszystkich rekruterów przeglądających Twoje CV.
Według Rady Europy mamy do dyspozycji sześć poziomów: A1 – poziom początkujący, A2 – poziom podstawowy, B1 – poziom średnio zaawansowany, B2 – poziom wyższy średnio zaawansowany, C1 - poziom zaawansowany, C2 - poziom zaawansowany biegły.

9 Dodatkowe umiejętności (m.in. ukończone kursy, szkolenia), skup się na tylko na tych wartościowych, i wymień te które są powiązane ze stanowiskiem pracy na które aplikujesz.

10 Zainteresowania / Hobby, jeżeli Masz zainteresowania bądź pasję zbieżną ze stanowiskiem pracy, warto o tym napisać, jeżeli jest inaczej może warto z tej sekcji zrezygnować.

11 W stopce dokumentu zamieszczamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przyszłej rekrutacji (klauzula zgodna z dyrektywą RODO).

12 Nowoczesne CV to odpowiedni format pliku, jest nim format PDF, nie wysyłaj dokumentu w DOC lub DOCX zawsze wysyłaj plik PDF, dokument DOC trzymaj u siebie na dysku (jako dokument bazowy).

13 Wielkość ma znaczenie, większość rekruterów nie czyta drugiej strony CV, dlatego w nowoczesnym CV wszystkie ważne informacje należy zamieścić na pierwszej stronie dokumentu.

14 Czytelny nowoczesny wzór CV, warto skorzystać ze sprawdzonych szablonów, sprawdź wzory udostępnione w formacie DOC (w 100% edytowalne do wypełnienia w programie MS Word 2013).


Wzory nowoczesnego CV do pobrania i wypełnienia:


Dokumenty (oba poniżej) zostały opracowane z użyciem oprogramowania MS WORD 2013.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)