Porady / Wzory - Jak napisać nowoczesne CV 2020

Na portalach internetowych nie brakuje szablonów CV które przydałoby się trochę odświeżyć dostosować do nowych obowiązujących standardów. Badania wskazują że statystyczny rekruter na zapoznanie się z CV poświęca około 8 sekund. Ta chwila (osiem sekund) musi być w pełni wykorzystana na Twoją korzyść. Aby tak się stało, dokument musi być czytelny, pozbawiony nieistotnych informacji, a mocne strony i najważniejsze atuty kandydata powinny być umiejętnie wyeksponowane.


Nowoczesne CV - wskazówki:

1 Nie wpisujemy na górze dokumentu nagłówka: "Curriculum Vitae", jest to zbędna informacja dla rekrutra który doskonale wie z jakim dokumentem ma do czynienia.

2 W górnej części aplikacji powinny znaleźć się dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, dane kontaktowe oraz wiek kandydata (data urodzenia).

3 W danych kontaktowych możemy ograniczyć się do numeru telefonu i adresu skrzynki pocztowej e-mail (zwróć uwagę na formę adresu, idealny adres powinien mieć formę: imie.nazwisko@poczta.pl), dodatkowo możemy zamieścić link do naszego profilu na Linkedin (o ile taki profil posiadamy i rzetelnie go aktualizujemy, dobrze jeżeli na Linkedin posiadamy rekomendacje od współpracowników i udzielamy się w merytorycznych dyskusjach w branżowej grupie).

4 Fotografia, brak zdjęcia to dużo mniejsze szanse kandydata na przejście do kolejnego etapu rekrutacji, najlepiej jak fotografia ma formę biznesową (warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i skorzystać z usług fotografa).

5 Watro dodać na samej górze CV sekcję "O mnie" lub "Cel zawodowy" lub "Podsumowanie". Np. w rubryce "O mnie" w kilku zdaniach (trzy, cztery linie) możemy napisać jaki zwód wykonujemy, jakie mamy doświadczenie, w jakim kierunku chcemy się rozwijać zawodowo, co nas motywuje w pracy, podczas pisania o sobie używaj słów kluczy.

6 Pod informacją "O mnie" wpisujemy najważniejszą w CV sekcję "Doświadczenie zawodowe", według obecnych reguł najbardziej kluczowe jest doświadczenie, kolejno potem edukacja.

Doświadczenie zawodowe zamieszczamy w odwróconym porządku chronologicznym (na samej górze ostatnio wykonywana praca), doświadczenie oznaczamy datami w formacie miesiąc/rok - miesiąc/rok, przykład: 03/2016 - 02/2019, wprowadzamy nazwę firmy, stanowisko oraz szczegółowo opisujemy zakres wykonywanych obowiązków.

7 Edukacja, jeżeli jesteśmy absolwentem uczelni wyższej, zamieszczamy tylko informację o ukończeniu studiów, wpisujemy: ramy czasowe, nazwę uczelni, kierunek studiów, dla kandydatów z małym doświadczeniem zawodowym zaleca się wpisanie tematu pracy inżynierskiej lub magisterskiej.

8 Języki obce, poziom znajomości języków obcych (np. angielski, niemiecki, chiński / mandaryński itd.) określamy używając Skali Rady Europy, poziom znajomości języków wyrażony tą skalą będzie zrozumiały dla wszystkich rekruterów przeglądających Twoje CV.
Według Rady Europy mamy do dyspozycji sześć poziomów: A1 – poziom początkujący, A2 – poziom podstawowy, B1 – poziom średnio zaawansowany, B2 – poziom wyższy średnio zaawansowany, C1 - poziom zaawansowany, C2 - poziom zaawansowany biegły.

9 Dodatkowe umiejętności (m.in. ukończone kursy, szkolenia), skup się na tylko na tych wartościowych, i wymień te które są powiązane ze stanowiskiem pracy na które aplikujesz.

10 Zainteresowania / Hobby, jeżeli Masz zainteresowania bądź pasję zbieżną ze stanowiskiem pracy, warto o tym napisać, jeżeli jest inaczej może warto z tej sekcji zrezygnować.

11 W stopce dokumentu zamieszczamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przyszłej rekrutacji (klauzula zgodna z dyrektywą RODO).

12 Nowoczesne CV to odpowiedni format pliku, jest nim format PDF, nie wysyłaj dokumentu w DOC lub DOCX zawsze wysyłaj plik PDF, dokument DOC trzymaj u siebie na dysku (jako dokument bazowy).

13 Wielkość ma znaczenie, większość rekruterów nie czyta drugiej strony CV, dlatego w nowoczesnym CV wszystkie ważne informacje należy zamieścić na pierwszej stronie dokumentu.

14 Czytelny nowoczesny wzór CV, warto skorzystać ze sprawdzonych szablonów, sprawdź wzory udostępnione w formacie DOC (w 100% edytowalne do wypełnienia w programie WRITER / OpenOffice)


Wzory nowoczesnego CV do pobrania i wypełnienia:


Dokumenty (oba poniżej) zostały opracowane z użyciem oprogramowania WRITER z pakietu OPEN OFFICE (darmowe oprogramowanie).

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Oblicz)  
awatar 2018-09-03    Ewa
Podoba mi się graficzna forma pokazania zakresu znajomości obsługi programów, chyba to skuteczniejsza metoda a niżeli pisanie (dobry, bardzo dobry poziom itp.)CVTOP © 2020