zawód przyszłości

Zawody przyszłości!

nowa ropa

Nowa ropa!

REKLAMA

Zawody przyszłości - najbardziej poszukiwani specjaliści 2020.


biuro pracownicy zebranie debata


Planuj swoją przyszłość odpowiedzialnie, wybierz ścieżkę edukacji która pozwoli Ci się odnaleźć w nowych czasach. Sprawdź nasz ranking zawodów w których brakuje specjalistów zarówno w Polsce jak i za granicą. Sprawdź czy wybrany przez Ciebie zawód nie jest na liście tych, które może zastąpić komputer / maszyna.

Naukowcy z Brookings Institute w Waszyngtonie, przeprowadzili badania z których jasno wynika że 1/4 miejsc pracy jest zagrożona automatyzacją. Chodzi głównie o stanowiska pracy w których zadania są nudne i powtarzalne. Okazuje się że ponad 70 procent zadań, wspomnianej grupy zawodowej można zastąpić pracą maszyn. W związku z rozwojem technologicznym i szybko rosnącymi kosztami pracy, m.in. polscy pracodawcy będą musieli inwestować w technologie i innowacyjność, duża część osób będzie musiała się przekwalifikować lub podzielić się znaczną ilością obowązków z maszyną.

Dobrym przykładem aby zobrazować postępujące zmiany jest branża finansowa. M.in. banki postawiły na informatyzację kosztem ograniczenia swoich placówek lub redukcją etatów. Banki rezygnują z okienek kasowych w placówkach, zastępują je wpłatomatami. Klientom oferuję nowe metody obsługi konta np. po przez aplikacje na telefon, nowe formy płatności np. Blik itd.

Nie trzeba być jasnowidzem żeby przewidzieć jakie zawody przyszłości będą potrzebne w kolejnej dekadzie, już po roku 2030. Na pewno będą to zawody związane z medycyną, rozwojem nowych technologii (m.in. informatyka, robotyka) oraz z rynkiem energii odnawialnej, dodatkowo z obronnością (zależy od sytuacji geopolitycznych).


Poniżej znajdują się stanowiska pracy, w których chronicznie brakuje specjalistów, oraz zawody które pojawią się w najbliższej przyszłości.


1 Lekarze i personel medyczny.


konsultacja lekarska


Na dzień dzisiejszy można powiedzieć że jest wielki problem z obsadzeniem wolnych etatów w służbie zdrowia dotyczy to zarówno służby zdrowia państwowej jak i prywatnej. Brakuje lekarzy różnych specjalizacji oraz personelu medycznego m.in. pielęgniarek i fizjoterapeutów.

O tym że sytuacja jest podbramkowa można odczytać z posunięć niektórych samorządów np. w Białej Podlaskiej lokale mieszkalne z programu mieszkanie+ były oferowane w pierwszej kolejności kadrze medycznej jako dodatkowy bonus do pensji. Przeglądając strony niektórych Powiatowych Urzędów Pracy możemy zobaczyć że wyróżnione oferty pracy skierowane są nie do kogo innego jak do lekarzy.

Kolejnym przykładem jest prywatna służba zdrowia która również ma problem z obsadzeniem wszystkich etatów. Swoich pracowników dobrze wynagradza za pomoc (po przez polecenie) w pozyskaniu dodatkowych rąk do pracy.


2 Specjaliści branży informatycznej.


programowanie kod na monitorze


Pewnie nie jednego z Was zelektryzowała wiadomość o wysokich zarobkach programistów. Nie ma miesiąca bez wiadomości w mediach o pensjach które sięgają 20 tysięcy zł w branży IT. Można również się dowiedzieć o bogatych pakietach do pensji (karnety na siłownię, prywatna opieka medyczna i inne). Jakby tego było mało, specjaliści IT w pracy mogą liczyć na relaks i rozrywkę w specjalnie wydzielonych strefach, które znajdują się tuż przy stanowisku pracy.

Jeżeli jest tak dobrze to czemu brakuje specjalistów w tej branży? Słowo specjalista jest tu kluczem. Są stanowiska w branży IT na które próg wejścia jest zdecydowanie niższy, i tutaj nie brakuje chętnych do pracy m.in. świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych. Natomiast największa walka jest o doświadczoną kadrę, głównie programistów JAVA, .NET, C#, JavaScript, PHP i inne. Aby dołączyć do grona bardzo dobrze opłacanych programistów nie wystarczy skończyć kilkumiesięczne kursy programowania. Doświadczenie zdobywa się latami spędzając długie godziny przed komputerem, rozwiązując coraz to nowe problemy programistyczne. Jak się okazuje nie jest problemem ilość osób z dyplomem informatyka, tylko brak umiejętności i doświadczenia.


3 Analityk Big Data


zawody przysłości analityk big data


Big Data odnosi się do dużych ilości danych, które mogą być skutecznie przetwarzane w istniejących aplikacjach komputerowych (m.in. w Excelu). Przetwarzanie dużych zbiorów danych rozpoczyna się od nieprzetworzonych (nieustrukturyzowanych) danych, które najczęściej są przechowywane na wielu komputerach.

Dane trafiają do firmy każdego dnia tym samym tworząc duży zbór danych. Pozyskane informacje można wykorzystać do analizy, która może prowadzić do pewnych wniosków. Na podstawie których można podejmować lepsze decyzje i planować strategiczne ruchy biznesowe.

Big Data ma zastosowanie w handlu, biznesie, medycynie, w obronności, i wielu innych gałęziach gospodarki. Analityk Big Data to zawód przyszłości na kolejne lata.


4 Inżynier ds. energii słonecznej i ds. energii wiatrowej.


wiatrak energia wiatrowa


Wiele specjalistów uważa że nie da się zablokować procesu związanego z zieloną energią. Polska wcześniej czy później będzie musiała się przyłączyć do pozostałych krajów Unii które chcą osiągnąć neutralność energetyczną do 2050 roku.

Zawodem przyszłości w kolejnych dekadach z dużym prawdopodobieństwem będzie technik / inżynier ds. energii słonecznej i ds. energii wiatrowej.


5 Specjalista ds. spedycji, pracownik firmy spedycyjnej, kurier.


kurier kierowca hala załadunkowa


Zapewnienie sprawnej logistyki produktów i pozdespołów na kierunku m.in. producent - producent.

Dodatkowo, z roku na rok kupujemy i zamawiamy coraz więcej m.in. zakupy przez internet. Te wszystkie produkty trzeba dostarczyć pod konkretny adres. Na rynku usług spedycyjnych działa prężnie kilka film kurierskich, w których brakuje rąk do pracy (problem dotyczy szczególnie w dużych miast).

Rozpoczęcie zawodu kuriera nie wymaga od kandydata posiadania dużego doświadczenia, wystarczy czynne Prawo Jazdy, dobra kondycja fizyczna i poznanie procedur. W zawodzie kuriera coraz częściej można spotkać kobiety.


6 Ekspert ds. dietetyki i dietoterapii.


talerz ze zdrową żywnością


Mamy bardzo chore społeczeństwo. Polacy zmagają się z otyłością, cukrzycą. Około 1 miliona Polaków prowadzi walkę z nowotworem. Mamy problem z powietrzem, z nieodpowiednią dietą, z dostępem do zdrowej żywności, z brakiem ruchu / sportu. Potrzebna jest duża grupa ludzi m.in. dietetyków aby zacząć naprawiać ten zły stan.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (Antyspam / Oblicz)